Merhaba twitter dan paylaştığım şu içerikten sonra paylaştığım kaynaklardan etkilenip bu yola baş koymaya karar vermiş arkadaşlarımız olduğu kadar eleştirel olarak mümkün değil gözüyle bakanlar oldu.

Her iki tarafı da gözlemleyen ve uygun cevapları bulmaya çalışan biri olarak “ne olur” ve “ne olmaz” kısmına biraz daha derinden inmek gerektiğine kanaat getirdim. İlk gün için Türkçe kaynakları paylaşıp hafta içi 5 gün olacak şekilde her gün devam ettireceğim. Bakalım 180. gün sonunda kimler bu yolda devam edecek kimler yarıda pes edecek göreceğiz. 180 günde süreç gerçekten tamamlanacak mı bunu da öğrenmiş olacağız. Bana takıldığınız yerler olursa yorumlar bölümü aracılığı ile mutlaka yazın. Sorular gelen bölümler ile ilgili haftalık cevap videosu çekmeyi düşünüyorum. Blogumda hafta içi 1 yazı paylaşacak olup ertesi haftanın ilk günü 1 haftalık dökümanların ve yazdığımız kodların üzerinden youtube kanalımda geçmeyi düşünüyorum.

Öncelikle Web2 kısmını backend-frontend olarak çözmemiz gerekiyor. Yol haritamız bu doğrultuda şekillenmiş durumda. İlk olarak temel edinmemiz gereken html, css ve javascript ile haşır neşir olacağız. Ardından Frontend teknolojilere eğilecek sonra Backend ve en son Blockchain ile sonlandıracağız. Bunun şu an ne kadarını başarabiliriz hiç bir fikrim yok. Sadece 180 günlük yolculuk bittiğinde bunu öğrenebileceğiz.

Full Stack Web3/Blockchain yazılımcısı terimi ile bahsetmek istediğim aslında tam olarak bir dApp (merkeziyetsiz app) geliştirmek için ihtiyaç olan tüm bileşenlere sahip olmaktır. Biri kalkıp blokzincirde full stack olmaz derse eğer bunun uçtan uca bir yazılım geliştirme sürecine verilen ad olduğunu belirtebilirsiniz. Web3 dediğimizin ise merkeziyetsiz web projelerinin tamamını kapsayan bir yapı olduğunu söyleyebilirsiniz. Web3 teriminin, Web3.js ile alakasız olduğunu da burada belirtmem gerekiyor. Web3.js, Web3 projelerinizin geliştirme esnasında kullanacağımız ethereum javascript api sidir. (Flood un başındaki terimler ile ilgili bir kaç düşünce olmuştu. Onlara cevap olması için bu paragrafı yazdım.)

İlk gün için en temel konulardan başlamanın doğru olacağını düşündüm. Aşağıdaki yazılara sanırım 2-3 saat bir zaman dilimi yetecektir.

İlk günün okuma konuları:

İnternet nedir? :https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet

HTTP nedir? : https://tr.wikipedia.org/wiki/HTTP

HTTPS nedir? : https://tr.wikipedia.org/wiki/HTTPS

Tarayıcılar nasıl çalışırlar? : https://onurdayibasi.com/chrome-nasil-calisir/

DNS nedir ve nasıl çalışır? : https://www.webtekno.com/dns-nedir-h97501.html

Hosting Nedir? : https://tr.wikipedia.org/wiki/Bar%C4%B1nd%C4%B1rma_hizmeti

Host, Hosting, Ip, Domain, DNS ile ilgili videolu anlatım :

https://www.youtube.com/watch?v=QfGEKgs7VYE

Tebrikler! 🎉  Temel olarak tarayıcının, internetin, webin ve DNS gibi sistemlerin nasıl çalıştığına dair fikir sahibi oldunuz!

Yazıları 180 Günde Devriâlem isimli kategoride biriktirmeye çalışacağım. İlk günün konularını tamamlamış olduğunuzda temel web tabanlı projelerin aşağı yukarı nelere sahip olduğunu anlamış olacaksınız.

Twit serisi sonunda belirttiğim gibi 180 gün bu kadar teknolojiyi sindirmek için gerçekten az bir süre. Bu yüzden ben olabildiğince bir kaç gün teorik bilgilere kalan tüm zamanı ise test projeler yapmaya ayırmaya çalışacağım.

Kalıcı öğrenme için mümkün olduğunca öğrendiklerinizi çevrenize anlatmanız veya kendiniz için blog yazmanız en doğrusu olacaktır. Web tabanlı blog açmanıza gerek yok word veya herhangi bir text editör kullanarak yazılarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Zaten süreçte kendi blogunuzu kendiniz oluşturacaksınız.

1. Gün - 180 Günde Full Stack Blockchain/Web3 Yazılımcısı Olunur mu?
2. Gün - HTML’e Giriş
3. Gün - HTML

Yarın görüşmek üzere 🙋‍♂️