Geçtiğimiz hafta HTML ile güzel bir başlangıç yaptık. Fakat CSS olmadan en azından site yalın halde kalacaktı. Bu yüzden Blockchain,Frontend veya Backend developer olmak için CSS ide öğrenmemiz gerekmektedir.

İlk gün sizi zorlayabilir. Örnekler geliştirerek hız kazanabilirsiniz. Bilgiyi kalıcı olarak öğrenmek adına sürekli kod yazmanız sizin yararınıza olacaktır.

CSS Nedir?

Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML‘e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir.

İnternet sayfaları için genelgeçer şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, bağımsız olarak harflerin stilini, yani renk, yazı tipi, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki esnekliktir.

Bir Web sayfası içerisinde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç yazı tip kullanılır ve bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün Web sayfalarında ortak olarak kullanılabilir. Böylece sayfaların hafızadaki boyutu epey küçüldüğü gibi güncelleme yapmak da kolaylaşır.

Devamını okuyun: https://tr.wikipedia.org/wiki/CSS

Css ile ilgili minumum bilmeniz gerekenlerin bir özeti:

https://twitter.com/Aakash_codes/status/1505903186976337926

CSS ilk Konular

Video:

1- https://www.youtube.com/watch?v=Cr9Oj5me8qs

2- https://www.youtube.com/watch?v=0No5hlAG-k8

3- https://www.youtube.com/watch?v=n_2DItnjarc

Döküman:
1- https://www.w3schools.com/css/css_intro.asp

2- https://www.w3schools.com/css/css_syntax.asp

3- https://www.w3schools.com/css/css_selectors.asp

4- https://www.w3schools.com/css/css_howto.asp

Tebrikler! 🎉  Bugün CSS genel kavramlara giriş yaptınız. Yarın kaldığımız yerden devam edene kadar kalan vaktinizde HTML ile denemeler yapmaya devam edebilirsiniz.