Dün genel olarak HTML ile ilgili ana konuları tamamlamış olduk. Bugün tek videoda/kitapta tüm 1 haftanın özetini işleyeceğiz.

Tek oturuşta 3 saatlik videoyu izlemek tabii kolay bir şey değil. Benim tavsiyem 1.25x veya 1.5x hıza alarak örneklerde kodların tamamlandığı kısımda kendi kodlarınızı yazmanız olacaktır. Sürekli kendi kodlarınızı yazın deme sebebim pratikliği sağlamak içindir. Sadece okumak ve izlemekle maalesef yazılım öğrenilmiyor. Hem beyninizin hem ellerinizin bu yazılım için biraz eğitilmesi gerekiyor.

YouTube video

Video izlemek istemiyorsanız eğer

https://raw.githubusercontent.com/emrecanoztas/ebooks/master/html5.pdf

Buradaki Türkçe HTML5 kitabını okuyabilirsiniz. Amacım bol tekrar ve örnekler ile kafanızda bir soru işareti kalmamasını sağlamaktır.

Ek olarak hafta sonu kod yazmanız pratiklik kazanmanız açısından önemli olacaktır. Aşağıdaki 2 örneği kendi metinleriniz ile oluşturmaya çalışın.

1- Anket Formu (h1, span ve Form elementleri kullanılacak)

Survey Form

2- Teknik Döküman Sayfası (CSS li kısımları boşverin, HTML5 semantic elementler kullanılacak, nav, main, section, header)

(Çözüm: https://www.geeksforgeeks.org/design-a-webpage-like-technical-documentation-using-html-css/)

HTML Elementleri Cheatsheet (Kaynak: https://twitter.com/swapnakpanda/status/1513882173505679362)

Tebrikler! 🎉 HTML konularını tamamladınız!

HTML ile ilgili tüm gelişiminizi hafta sonu örnek kodlar yazarken kendiniz farketmelisiniz. Sorularınız var ise lütfen yorum bölümünden bana iletin.

Önümüzdeki hafta CSS ‘e giriş yapacağız.