Eğer gönül verdiğin bölümde üniversite okuyorsan bu yazı pek senin için olmayabilir. Bu yazı genelde sadece okumak için üniversiteye giden bölümü ile bağlantısı bulunmayan bir nevi ne yapacağını bilmeyen ama yol göstericiye ihtiyacı olanlar için kaleme alınmıştır.

Üniversite okurken ek gelir ihtiyacı içindeysen yazı sonundaki tavsiyeler işine yarayabilir.

Değerlendirmelerimi günümüz şartlarına göre yapacak olup fikir verebileceğim konularla ilgili ciddi araştırma süreci içerisindeyim.

2005 yılında Bilgisayar Öğretmenliği bölümüne girdiğimde senin gibi üniversite sonrası ne yapacağıma tam olarak emin değildim. Üniversiteye girdiğimizde devlet okullarında alanım için boş kontenjan çoktu. Atanmak için KPSS’den çok az net yeterli oluyordu. 2010 yılında mezun olduğumuzda hem puanlar tavan oldu hem de atanma şartları zorlaştı. Ben şansımı 1 kere denedim. Sonra arkama bile bakmadım. Askerlik dönüşü 6. günde çalışmaya başladım. Öğretmenlik hala benim en çok yapmayı istediğim meslek olmasına rağmen profesyonel olarak 12 yıldır web tabanlı yazılım geliştiren ve işine aşık biriyim.

İş hayatı başlayana kadar geçen zaman ve para ilişkisi?

4 sene devlet okulunda herhangi bir gönül vermediği bölümde okuyan bir öğrencinin toplam masrafı şu an aylık (ortalama) 2 bin tl den hesaplarsak yıllık 24 bin, mezun olduğunda ise 96 bin tldir. Mezun olduğunu ve hemen asgari şartlarda işe başladığını düşünürsek 5bin tl maaş alsan yemeden içmeden bunu 20 ayda ancak geri kazanmış olucaksın. 2 yılını sadece harcadığını yerine koymak için kaybetmiş olacaksın. Sonunda profesyonel olduğunu varsayalım 6 yılda profesyonelliğe geçmiş olacaksın. Belki sırf para kazanmak adına sevmediğin işi yapıyor olabilirsin. Kaybın duruma göre 4-6 sene veya kalan hayatının tamamı olacaktır.

Neyi sevdiğini bulana kadar zaten gençliğinin en güzel zamanını üniversite sıralarında ve sevmeden yaptığın bir işte tamamlamış olacaksın.

Peki hayatında sadece 1 yılda neyi değiştirebilirsin?

Kendine yapabileceğin 1 yıllık yatırımın sana kısa sürede ne kadar çok kazandıracağından bahsetmek istiyorum. Bu sadece maddi kazanç değil. 1 seneni ilgi alanına vererek boşa geçebilecek 5 seneyi kazanmış olma ihtimalinden bahsediyorum. Unutma herkesin 24 saati var ve sen bunu 1 sene ne kadar verimli kullanırsan hayatının geri kalanında diğer her şeye çok daha fazla vakit ayırabilirsin.

İnternette her dakika inanılmaz bir bilgi paylaşımı var. Bundan ilgi alanına göre bir çoğuna yönelebilirsin. Sadece bir kaç google araması ile istediğine ulaşabilirsin.

İlk ve kati şart ingilizce öğrenmek olacaktır. Bunun için ise rosetta stone (ücretsiz kullanım için https://twitter.com/ArmanOzak/status/1465244524851171328?s=20), cake, news in levels ve duolingo mobil uygulamaları sana fazlasıyla yetecektir. Ayrıca https://discord.gg/english buradaki kanaldan gerek sesli gerek yazılı iletişim kurabilirsin. Benim bir diğer ilham kaynağım olan şu videodan (https://www.youtube.com/watch?v=bRxLOH7vz-0) başlangıç için faydalanabilirsin.

Bir yandan ingilizce ile uğraşırken diğer yandan sıraladığım konulardan ilgi duyduğuna eğilmeye başlayabilirsin. (Daha sonra hepsi için ayrı eğitimler veya konu uzmanlarının yazılarını paylaşıp bu içeriği sürekli güncelleyeceğim)

  • Blockchain Yazılımcılığı : Bu konuda web3, akıllı kontrat vs. gibi bir çok terim ve alan var. İlerleyen günlerde özellikle yazılım ile alakalı tarafta paylaşımlar yapacağım. İlk yazıyı yazarak başladım. Buradan okuyabilirsin. Sonra bunu bir eğitim serisi şekline çevirmeyi düşünüyorum.
  • Stok Fotoğrafçılığı : Eğer iyi bir gözün ve neyin satacağını tespit edebileceğin bir yeteneğin varsa cep telefonu ile çektiğini bile satabilirsin.
  • E ticaret : Bu alanda ise bir çok örnek var. Hem eğitim hem de konu ile ilgili uzman kişilerin paylaşımlarını yapacağım.
  • Veri Bilimi Uzmanlığı : Bu şuan Dünya çapında aranan eleman olmana yarayabilir.
  • Beat Satışı : Müziği seviyor musun? Sandığın kadar çok maliyetli bir şey değil. Sadece müzik kulağı ve müziğe ilgin olması yeterli. Aylık 300-400 dolar kazancı sadece beat satışı yaparak cebine koyabilirsin. Bunu sıfırdan başlayıp başaran takip ettiğim insanlar var.
  • Blog Yazarlığı : Bu daha çok teknik blog yazarlığı olarak değerlendirilebilir. Bunun bir de ingilizce olarak yazdığını düşünürsek aylık 3-4bin dolar kazanmak çok doğal. 1 yılda ingilizcen bu düzeye gelmeyebilir fakat öğrendiklerini kendi blogunda bile paylaşıyor olsan keşfedilmen an meselesi olacaktır.
  • Kripto Para Trading (Price Action + Teknik Analiz) : Bu daha uzun süreli sabır ve psikoloji gerektiren bir durum. Bir çok kaynak paylaşımında bulunacağım. Öyle binlerce dolara ihtiyacın yok üstelik. Buradaki floodumdan başlayabilirsin.

Üsttekiler dışında herkes bilgisayar başında iş yapacak diye bir kaide yok. Herhangi bir tesisat ustası, mobilyacı yani hizmet sektöründe de çok büyük açık bulunuyor. 1-2 sene çıraklığını yapacağın herhangi bir hizmet sektöründe mezun olduktan sonra alacağın maaşın çok daha fazlasını kazanabilir, esnaf olabilirsin. Geçenlerde eve çağırdığım bir usta benden yarım saatlik iş için 200tl gibi bir ücret istedi. Kabul etmediğimde ise 30tl servis parası istedi. Yani 200tl ye yaparım demek için 30tl kazancını garanti altına almış oldu. Bu basit bir örnek fakat çoğaltılabilir. Üstelik yapacağın iş her ne olursa olsun dürüst, ahlaklı ve işini iyi yapan biri olursan 2 katı fiyata yapıyor olsan da insanlar seni bulur.

1 yıl boyunca kendine yatırım yaptıktan sonra profesyonel çalışma hayatına girmiş kendi işini yapıyor bile olabilirsin. Kastım freelance ol, yazılım yap vs. değil. Mesleğinin ne olmasını istiyorsan 1 sene boyunca ona mümkün olduğunca vakit ayır.

Sürece başlarken 10 bin saat kuralını unutma (https://www.youtube.com/watch?v=yUR3RBa1xP0&ab_channel=BarışÖzcan) ve öğrenme eğrisinin aşağıdaki gibi olduğunu aklından çıkarma.

ogrenme_egrisi

Görselin olduğu içeriği okumanda fayda var: https://mis.sadievrenseker.com/2015/04/ogrenme-egrisi-learning-curve/

Bir diğer önerim kesinlikle siyaseti takip etmemelisin. Ben bu hataya çok kez düştüm. Siyasi düşüncelerimi birileri ile tartışmanın bana hiç bir faydası olmadı. Sosyal medya büyük bir illüzyon içerir. Senin ana odağın neyse sana o içeriği gösterir.

(Netflix Sosyal İkilem Belgeseli: https://www.netflix.com/tr/title/81254224)

Sen farkında olmasanda bir şekilde anksiyete oluşur. Ben örneğin instagram kullanımımı bu yüzden günde 1 kez en fazla 5dk olacak şekilde azalttım. Çünkü instagrama girdiğimde mutsuzluk hissi ortaya çıkıyordu. Oysa sosyal medya insanların olmadığı ne kadar şey varsa öyleymiş gibi gösterdiği bir alandan fazlası değil.

İlgi alanını buldun, kendini eğittin, kazanımın ne olacak?

İlk başlarda eğer aşinalığın yok ise temel konuları kavraman ve öğrenmen bir hayli vakit alacaktır. Ancak 1 yılda hafta içi günde 8 saat ayırarak yaklaşık 2000 saat gibi sürede çok iyi duruma gelebilirsin.

Şimdi kaba bir hesap yapacak olursak yine ayda eğitim ve yaşamın için 2 bin tl harcadığını düşünelim. Udemy, youtube veya herhangi bir kaynaktan bilgileri edindiğini ve o alanda çabalayacağını varsayalım. Bir yılda harcadığın 24bin tl yi kazanmak için şuan sadece ayda 200 dolar kazanarak bunu 1 yılda amorti edebilirsin. Kazancının 1 yıl sabit kalsa bile 2 yıl ilgi alanına yönelik çalışan ciddi bilgi birikimi olan birisi olacaksın. Fakat her türlü zorluğu yaşayabileceğini unutma! öğrenmekten, çabalamaktan ve hayal kurmaktan hiç bir zaman vazgeçme.

Yazıyı burda tamamlarken blogumda yukarıda bahsettiğim konularla ilgili detaylı paylaşımlara en kısa sürede başlayacağım. Bu yazının benim yorumlarımı içerdiğini bilmeni isterim. 1 yıl boyunca maddeler halinde yazdığım alanlarda biriktirdiğim notlarımı, takip ettiğim kişileri ve kazanımlarımı yazmaya çalışacağım.

Uzun süre sonra tekrar yazmaya başladığım için ifade eksikliğim olan yerler olabilir. Buraya kadar okuduysan teşekkür ederim.